Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/noores/domains/nooresahar.ir/public_html/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210
 در جلسه شورای عالی قوه قضاییه مطرح شد؛ دستور رئیس قوه‌قضاییه به مسئولان قضایی و سازمان بازرسی کل کشور برای کمک به دولت در راستای تسهیل و تسریع دسترسی مردم به اقلام دارویی 
  

در جلسه شورای عالی قوه قضاییه مطرح شد؛ دستور رئیس قوه‌قضاییه به مسئولان قضایی و سازمان بازرسی کل کشور برای کمک به دولت در راستای تسهیل و تسریع دسترسی مردم به اقلام دارویی

رئیس قوه قضاییه گفت: سازمان بازرسی کل کشور به موضوع دارو ورود کرده است؛ در اینجا نیز من تاکید می‌کنم با عنایت به اتفاق رخ داده و شرایط زمانی موجود از جمله در پیش بودن فصل زمستان، جدیت و اهتمام سازمان بازرسی در این عرصه وجود داشته باشد.

_ به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، امروز دوشنبه (۲۳ آبان) طی سخنانی در نشست شورای عالی قوه قضاییه، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بزرگوار، سردار عالیقدر و دانشمند برجسته حاج حسن طهرانی‌مقدم و همرزمان وی، اظهار کرد: شهید طهرانی‌مقدم در زمره انسان‌هایی بود که در دل سختی و مشکلات، با چاره‌اندیشی‌های خود، دیگران را متعجب و انگشت به دهان می‌کنند؛ این شهید والامقام در اوج جنگ تحمیلی و تحریم‌های دشمنان، برای کشور تولید قدرت بازدارنده کرد و فناوری ساخت و توسعه موشکی را در پیش گرفت و در نتیجه همان سختی‌ها و مجاهدت‌های مخلصانه، امروز شاهد ساخت موشک بالستیک فراصوت در کشور هستیم و می‌توانیم بسیاری از نیازهای دفاعی و غیردفاعی خود را تولید و وفق ضوابط بین‌المللی صادر کنیم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به سفر اخیر هیئت عالی قضایی به استان خراسان جنوبی و مصوبات این سفر برای رفع مسائل و مشکلات مردم گرانقدر این استان، گفت: مقامات و مسئولان بخش‌های ذیربط قضایی که در جریان سفر به استان خراسان جنوبی به نقاط مختلف این استان عزیمت کردند و پای صحبت‌های مردم نشستند، موارد مصوب شده و تصمیمات اتخاذ شده را تا حصول نتیجه و رفع مسائل و مشکلات مردم خراسان جنوبی، با جدیت و مداومت پیگیری کنند.

رئیس عدلیه در همین زمینه مشخصاً به مقامات قضایی دستور داد مطالبات و خواسته‌هایی که در جریان سفر به خراسان جنوبی به صورت کتبی و شفاهی از ناحیه مردم و مراجعان واصل شده است را در نهایت جدیت و مداومت و با نگاهی ویژه پیگیری کنند و نسبت به اجابت هر مقدار از آن مطالبات و خواسته‌های مردمی که در حیطه مسئولیت‌های قانونی مقامات قضایی است، اهتمام داشته باشند.

رئیس قوه قضاییه در همین راستا افزود: مسئولان و مقامات قضایی هر مقدار از مطالبات و خواسته‌های مردمی واصل شده را که رفع و اجابت آنها در حیطه اختیارات قانونی‌شان نیست، به مردم درخواست‌کننده اطلاع دهند و اینگونه نباشد که هموطن مطالبه‌گر از وضعیت درخواست و مطالبه خود بی‌اطلاع بماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تاکید کرد: مردمی که در جریان سفرهای استانی با مقامات و مسئولان قضایی به صورت چهره‌ به‌ چهره و بدون‌واسطه ملاقات می‌کنند، انتظارات به‌حقی دارند و به هیچ وجه نباید آنها را مأیوس کرد و باید مطالبات و خواسته‌های‌شان را در حیطه مسئولیت‌های قانونی خود، با جدیت و مداومت پیگیری کنیم و به سرانجام برسانیم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به نخستین برنامه سفر استانی خود به خراسان جنوبی و حضور در دانشگاه بیرجند و دیدار و گفت‌وگو و تبادل نظر با دانشجویان، اظهار کرد: در جریان حضور در دانشگاه بیرجند، چند تن از دانشجویان از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف، در نهایت ادب و نزاکت و بدون لکنت زبان، مسائل، خواسته‌ها، نقدها و پیشنهادات و اعتراض خود را مطرح کردند و از جمله از مبارزه مجدانه با مفاسد در ساحت‌های گوناگون، مرزبندی با اغتشاشاگران ، ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی و رفع مشکلات معیشتی مردم سخن گفتند.

وی ادامه داد: مطالبات دانشجویان، مطالبات به حقی بود و مسائل مطرح شده از جانب آنها نظیر ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی و فراهم آمدن بسترهای گفت‌وگو و نقد برای رفع ایرادات و ابهامات و همچنین مبارزه با فساد در عرصه‌ها و ساحت‌های مختلف، از جمله مطالبات و تاکیدات مقام معظم رهبری طی سالیان متمادی است.

رئیس عدلیه افزود: دانشجویان در صحبت‌هایی که با من داشتند تاکید می‌کردند که صف‌شان از اغتشاشگران جداست و به ارزش‌های نظام اسلامی و کشور پایبند هستند اما در عین حال پاره‌ای نقدها را در حوزه‌های مختلف از جمله مدیریت در ساحت‌های گوناگون کشور و وجود برخی کمبودها، دارند.

رئیس قوه قضاییه همچنین ضمن اشاره به دیدار خود با اقشار مختلف مردمی استان خراسان جنوبی نیز گفت: نکات و نقطه‌نظرات مطرح‌شده از جانب نمایندگان اقشار مختلف مردمی استان خراسان جنوبی بسیار آموزنده و راهگشا بودند و آنها با روحیه جهادی و انقلابی و خیرخواهانه، پیشنهادات خوبی را برای رفع برخی از مسائل و مشکلات استان‌شان مطرح کردند؛ ما نیز باید کمک‌ها و مساعدت‌های لازم را به مسئولان، نخبگان و مردم این استان در راستای رفع مسائل مبتلابه آن داشته باشیم.

وی افزود: در جریان دیدارهایی که با دانشجویان و اقشار مختلف مردمی استان خراسان جنوبی داشتم، یکی از موضوعات برجسته مطرح‌شده از ناحیه آنها، مرتبط با مسائل معیشتی مردم، مدیریت بازار کالاهای اساسی و ارز، ایجاد اشتغال و رفع موانع کسب و کار بود و دانشجویان و مردم عزیز خراسان جنوبی در این حوزه‌ها انتظارات و مطالبات به‌حقی داشتند؛ ما مسئولان نیز در بخش‌های مختلف باید با کمک و مساعدت یکدیگر در راستای رفع این مسائل و مشکلات اهتمام جدی داشته باشیم و مسئولیت ما در این عرصه سنگین است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای بیان داشت: یکی از موضوعات قابل تأمل مطرح شده از جانب یکی از نمایندگان اقشار مختلف مردمی استان خراسان جنوبی این بود که علی‌رغم وجود دشمنی‌ها و تحریم‌ها، برخی موانع در کشور خودساخته هستند، لذا می‌توان آنها را به سهولت رفع گرداند.

رئیس عدلیه در ادامه نشست امروز به مقامات دستگاه قضا از جمله دادستان کل کشور، کلیه دادستان‌های سراسر کشور و معاون پیشگیری قوه قضاییه دستور داد هر مقدار که در توان دارند بویژه در حوزه مسائل اولویت‌دار کشور از جمله رونق و جهش تولید و رفع موانع کسب و کار به دولت کمک و مساعدت کنند.

رئیس دستگاه قضا خطاب به مسئولان ذیربط قضایی در سراسر کشور دستور داد که در راستای رفع موانع تولید، جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌های تولیدی و صنعتی، احیای واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ، جلوگیری از توقیف مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، تدابیر مقتضی را اتخاذ کنند.

وی در همین راستا گفت: چنانچه برای یک بنگاه تولیدی مسئله‌ای ایجاد شده است، مسئولان ذیربط قضایی به گونه‌ای تدبیر کنند تا در صورتی که نیازی وجود ندارد، مسدودالحسابی یا ممنوع الخروجی برای گرداننده بنگاه مزبور یا احیاناً بازداشت او، به نحوی که فرآیند تولید را در آن بنگاه مختل کند، صورت نگیرد و در عین حال پیگیری‌های مقتضی قانونی و قضایی نیز انجام گیرد.

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به مسئله پیش‌آمده در حوزه دارو در کشور به مسئولان ذیربط قضایی دستور داد در امر کنترل بازار از هر راهی که ممکن است به دولت کمک و مساعدت کنند و چنانچه افرادی سودجو و نفوذی در حوزه دارو وجود دارند، اقدامات مقتضی قانونی و قضایی را در قبال آنها به عمل آورند.

رئیس عدلیه افزود: سازمان بازرسی کل کشور به موضوع دارو ورود کرده است؛ در اینجا نیز من تاکید می‌کنم با عنایت به اتفاق رخ داده و شرایط زمانی موجود و در پیش بودن فصل زمستان، جدیت و اهتمام سازمان بازرسی در این عرصه باید بسیار زیاد باشد و به نحوی اتخاذ عمل شود که دسترسی مردم به دارو تسهیل و تسریع گردد و در این زمینه به تعزیرات نیز کمک شود.

وی افزود: ورود مجدانه سازمان بازرسی به مقوله دارو باید به نحوی باشد که دسترسی مردم به اقلام دارویی را تسهیل و تسریع گرداند و نباید خود این ورود، در این زمینه مشکل ایجاد کند.

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین عبداللهی رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات دستگاه قضا از کشف یک محموله احتکار شده دارویی در یکی از استان‌های کشور حاوی ۲۴۵ هزار سرم در یک مجموعه خبر داد.

کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز در این جلسه با اشاره به یکی از چالش‌های قدیمی دستگاه قضایی در زمینه ابلاغ الکترونیکی به اتباع بیگانه اظهار کرد: در نتیجه همکاری وزارت کشور و مرکز آمار و فناروری اطلاعات قوه قضاییه، در حال حاضر سرویس شناسایی اتباع بیگانه که از شهریور سال جاری به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده بود، در کلیه مراجع قضایی و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی قابل استفاده است و اتباع بیگانه از این پس می‌توانند با مراجعه به این مراجع و دفاتر، نسبت به ثبت‌نام ثنا و به تبع آن ابلاغ الکترونیکی اقدام کنند.

وی با بیان اینکه از این پس تمامی اطلاع‌رسانی‌های مهم به اتباع بیگانه در موضوعات ثبت و ارجاع پرونده، صدور ابلاغیه، صدور رای، ارسال پرونده به تجدیدنظرخواهی و اجرای احکام، به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد، گفت: امکان ورود به پنجره واحد خدمات هوشمند قضایی نیز برای اتباع بیگانه مهیا شده و این افراد می‌توانند از خدماتی که در این پنجره واحد در نظر گرفته شده مانند اطلاع‌رسانی پرونده، نوبت‌دهی قضایی، پرداخت هزینه و شرکت در دادرسی‌های الکترونیکی، استفاده کنند.

درباره نویسنده

13مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت نورسحر می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
تاسیس 1396

طراحی شده توسط گروه آرکو